KAYSERİ MANTI EVİ, BEŞİKTAŞ

Türkiye’de “mantı” deyince genelde insanların aklına “Kayseri” geliyor ancak Kırşehir, Adana, Aksaray, Çorum, Konya, Niğde, Sivas, Tokat, Yozgat ve Ardahan gibi illerde de mantı geleneksel olarak ünlü bir yemek.

Türk mutfağını geçtim Orta Asya ve Ermeni mutfaklarında da mantı, geleneksel yemeklerden biri.

Mantı; Kazaklarda; мәнті, Özbeklerde; manti, Kırgızlarda; мантуу, Araplar ve Perslerde; منتو‎, Ermenilerde; մանթի, İtalyanlarda; ravioli, Boşnaklarda ise klepe olarak adlandırılıyor. İngilizcesi ise “dumpling” ya da “Turkish ravioli”. Devamı

Beşiktaş’ın Mekanları

Beşiktaş, pek çok öğrencinin yaşam alanı olduğundan çok fazla mekan var, ancak bu kadar mekandan hangisi iyi, hangisini seçmeli, ne yapmalı ne etmeli? 😉 İşte benim gözümden Beşiktaş mekanları;

ps: Mekanların isimlerine tıklayarak mekanla ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilir, adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz.

İyi eğlenceler… Elinde bira ile gezen bir kız görürseniz o ben olabilirim 😉

Devamı

TARİHİ KARADENİZ DÖNER SALONU

Tarihi Karadeniz Döner Salonu; since 1973…

Yazılarımı takip edenler biliyordur, Beşiktaş’ta şimdiye kadar hiçbir yediğim hiçbir yemek beni orgazm seviyesine çıkaramadı! Başta dönerciler! Hayvan gibi döner seven ve yiyen biri değilim ancak acayip aç olduğum anda bile aldığım döneri yiyemiyorsam, o dönerin pek de iyi olduğunu sanmıyorum. Hatta Beşiktaş‘taki bir mekandan yediğim döner midemi bozdu ki o kadar hassas bir insan değilimdir.

Devamı