Hasbro’nun Başarılı Ötesi Yılbaşı Reklamı

Hasbro‘nun başta +18 olarak yayınlanan ve sonrasında şikayetler üzerine yayından kaldırılan yılbaşı reklam filmine neden bu kadar tepki geliyor, ben anlamıyorum!

“Tecavüz” temasından rahatsız olanlar şimdiye kadar Yeşilçam’ın kaç yüz tane filminde, kaç yüz tane tecavüz sahnesi izledi acaba kim bilir?!? Zaten reklamda tanıdık olarak gördüğümüz isim; Tecavüzcü Coşkun. Müzik de Yeşilçam’da disco sahnesinden tecavüze geçileceğini bildiren şarkı John Carpenter‘dan The End ki ben bayılırım bu şarkıya 🙂 El-insaf 20 yılı aşkın süredir bildiğimiz isim, bildiğimiz şarkı, bir reklamda kullanıldı diye bütün social justice warrior’lar ayaklandı. Ya ablacım, abicim siz Ay’dan mı düştünüz Türkiye’ye? Hiç mi mekanlarda kazıklamıyorlar sizi? Hiç mi “iyi geçirdiler ama” diyerek kalkmıyorsunuz mekandan? Eğer böyle şeyler başınıza gelmiyorsa siz hiç dışarı adım atmıyorsunuz derim ki atmayın zaten!

Gerçekleri lönk diye sıralamışlar, az bile sıralamışlar! Taksici abi zaten diyor başında “yılbaşı trafiği diye bir şey var kardeşşş!” diye. E var tabi, dün mü doğdunuz? Esnafa da laf edemezsiniz! Sanki siz yılbaşı kutlamaya bir mekana giderken normalin bilmem kaç katı para ödeyeceğinizi bilmiyorsunuz?

Bir reklamcı arkadaşım da castı beğenememiş! Ben ilk izlediğim anda karakterlerin isimlerini bile buldum kendi tanıdıklarımdan. O kadar farklı mekanda, o kadar farklı insanlarla çalıştım ki gece hayatında reklamdaki tipler gene iyi niyetli tipler diyebilirim size, sanki doğruyu yansıtmıyormuş gibi her yere sinirle atlayanlardan bıktım artık!

Hayır, adamlar oyun satıyor, ne desinler gidin bar, pavyon gezin mi desinler? Evde kalın, rahat rahat takılın diyorlar!

Ah lütfen şu örümcek ağlarınızı da, boş anlamsız sinirinizi de bir kenara bırakın. Mizahtan anlamaya çalışıp bir sakin olun anam bea! Milletçe kafayı yedik nereye saracağımızı bilmiyoruz!

ps: sizlerin de gerçekten ne düşündüğünü merak ediyorum bu konuda, yorumda paylaşırsanız sevinirim.

İşte size Hasbro‘nun kendi güzel castı güzel reklam filmi;

Bu da bonusu – John Carpenter / The End;