2016 Onur Yürüyüşü Nasıl Geçemedi?

26 Haziran 2016 Onur Yürüyüşü’nde neler umduk, neler bulduk?

Zaten pek bir şey umamamıştık, çok bir şey de bulamadık.

Her ne kadar yürüyüş olamasa ve gözaltılar olsa da bu sene hafif atlatıldı diye düşünüyorum ben.

Şöyle ki; İstanbul Valiliği, 19 Haziran’daki yürüyüşe izin verilmeyeceğini duyurmasının ardından Onur Haftası Komitesi, yürüyüşü iptal ettiğini açıklamıştı.

Polisin kendilerine “Lütfen dağılın ve hayatın normal akışına dönmesine izin verin.” diye seslendiğini hatırlatan komite, “Biz de bu çağrıya riayet ediyoruz: 26 Haziran Pazar günü, İstiklal Caddesi’nin her köşesine dağılıyoruz. Hayatı ‘normal’ akışına döndürmek için Pazar günü Beyoğlu’nun her sokağında, her caddesinde birbirimize kavuşuyoruz” duyurusunu yapmıştı.

Öyle de oldu!

İstiklal Caddesi’nde konuşlanmış binlerce polisin tehditkar bakışları arasında caddede yürüyen veya kenarlarda oturan pek çok LGBTI üyesi vardı.

LGBTI üyeleri slogan atmadan, normal hayatta İstiklal Caddesi’nde takılıyorlarmış gibilerdi ve İstiklal’in her yerindelerdi. Süper trolleme & Süper zeka!

Bazıları el ele tutuşuyordu, ben de kız kardeşim Gökçen’in elini tutarak yürümeye başladım 😉 Trollemeye ancak buradan katılabildim. Biraz fazla benziyoruz sanırım kız kardeşimle ki, pek tepki çekemedik 🙂 😛 Bu cümleyi blog postumda kurarak kendimi çok kışkırtıcı ve tahrik eden bir insanmışım gibi anlaşılmak istemiyorum, bu konu hakkında da uzun uzun açıklamayı burada geçmek istemiyorum.

Sonuçta sevgiden rahatsız olan birisi varsa, onu sevgiyle rahatsız etmek isterim. Bu da kışkırtmaksa kışkırtmak olsun, ne var, bu arada 🙂

Neyse, eğer “2016 senesinin yürüyüş yapılamayan Onur Yürüyüşü İstanbul’da nasıl geçti?” diye merak edenler varsa benim gördüğüm kadarıyla 17:28 saatlerinde Cihangir’de gözaltına alınanlar oldu, sonrasında da gene yakın saatlerde duyduk ki Öktem Usumi ve 3 arkadaşı daha gözaltına alınıyor hem de ortada hiçbir şey yokken!

Hatta şuradan ulaşabileceğiniz videoda polislerin zorla bu 4 arkadaşı başta Tophane’ye göndermek istedikleri görülüyor, Tophane tarafından çıkmadıklarında ise gözaltına alıyorlar. Neyse ki gece yayınladıkları videoda başlarına bişiler gelmeden Vatan’daki emniyetten salındıklarını görüyoruz, ancak neden ki? 🙂

Hayatımız olmuş Zaytung valla!

GMAG‘in de Beyoğlu’ndan gerçekleştirmiş olduğu birkaç canlı yayınlanmış videoya da şuradan ulaşabilirsiniz.

Öktem Usumi'ye selamlar, geçmiş olsun :* <3

Öktem Usumi’ye selamlar, geçmiş olsun :* <3