Angel of Turkey 2016: Trans Güzellik Yarışması

Bu sene üçüncüsü düzenlenecek olan Angel of Turkey’e davetliyim ve heyecanlıyım!

Açıkçası bu yarışmadan daha önceden haberim yoktu. GMAG sayesinde gidip, izleyecek hatta kulise girerek röportaj yapacağım!!!

Birçok ülkede dışlanmadan yaşayan transseksüeller umarım ki bir gün Dünya’nın her yerinde insan gibi yaşayabilecekler. Şöyle ki Tayland’da Kathoey’ler kutsal görülüyormuş. Kathoey Taycada transseksüel anlamına geliyor. Tayland’daki kültür gereği LGBTİ bireyler, birçok ülkenin aksine dışlanmadan toplumsal hayatta yer alıyor.

2014 yılında Yankı Bayramoğlu, Türkiye’nin en güzeli seçilerek Miss International Queen Pageant yarışmasına katılmaya hak kazanmış, orada da ilk 10’a girmiş. Çok hoş bir hatun gerçekten de…

Bu sene neler olacak göreceğiz.

Türkiye’deki bu güzel yarışmayı düzenleyen Komisyonun açıklaması şöyle;

“2014 Yılında “But Trans Güzellik Yarışması” adı altında başlanan bir organizasyonun kuru Asya Elmas’tır. 2015 Yılında Komisyon üyeleri yarışmanın Angel Of Turkey (Türkiye’nin Meleği) adı ile devam etmesine karar vermiştir.

Yarışma Angel Of Turkey Trans Güzellik Yarışması Komisyonu tarafından düzenleniyor. Yarışmanın amacı gündelik hayatın birçok alanında ötekileştirilen, transfobiye maruz kalan translara yılda bir kez de olsa bir araya gelmelerini sağlamak ve translar ile trans dostu insanlar arasındaki dayanışmayı güçlendirmektir. 
Toplum
 tarafından kimi zaman katledilen trans arkadaşlarımızı anmak ve transeküalitenin toplum tarafından sürekli dışlanan transların aslında toplumun geri kalanından farklı olmadığını göstermektir. Ayrıca transların bedenlerinde ve hayatlarında başlattığı dönüşümün ne kadar önemli olduğunu sırf dönüşüme girdiği için aile, toplum, arkadaş çevresinden çok büyük tepkiler aldığının hatta çoğu dönüşüm geçiren arkadaşlarımızın aileleri ile görüşemediklerinin ya da aile tarafından reddedildiğinin farkındayız. İşte bu sebepten dolayı bizler, düzenlenecek bu yarışmada sadece dönüşüm yapmış translar özelinde düzenliyoruz ve bu sebepten tek gecelik trans performatif gösterilere kapalıdır.

Hiçbir kurum ya da örgütle bağı olmayan Angel Of Turkey Güzellik Yarışması komisyonunun çoğunluğu transeksüel ve travestilerden oluşmaktadır. Komisyonumuzda trans dostu, LGBTİ, ve heteroseksüel dostlarımız da vardır.”

Yarışmayla ilgili daha çok içeriğe ve bilgiye yarışmanın Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube adreslerinden ulaşabilirsiniz.

2015’te düzenlenen Angel Of Turkey Trans Güzellik Yarışması’nı izlemek isterseniz buyrun;

Kaynak: GMAG