Tranquini; rahatlatıcı içecek :)

Youtube reklamlarında “Tranquini” içeceğine denk gelen kesin olmuştur aranızda. Ben birkaç kez üst üste denk geldikten sonra “neymiş, ne değilmiş bu içecek?” diye araştırmaya başladım. Rahatlamak için, kendinizi pozitif hissetmeniz için geliştirilen bir içecekmiş ancak öyle bir anlatıyor ki reklamda sanki “legal kokain” satıyorlar. Aklım fikrim illegal işlerde veya uyuşturucularda değil ancak siz merak etmez misiniz bu içeceğin içinde ne olduğunu ve hangi maddelerin bizi iyi hissetireceğini?!?

Tranquini isimli rahatlatıcı, güven kazandırıcı, odaklayıcı içeceğin içindekiler; yeşil çay özü, melisa, papatya, lavanta ve B12 vitamini imiş. 

Bunlar mı yani, “neredeyse tüm annelerin evinde bulunabilen malzemelerden mi kokain kafası yaşayabileceğiz?” diye düşünürken bir anda başka pek çok soru geldi aklıma! 

Şimdi bu malzemeler legal evet ama ya ileriki yüzyıllarda ne olacak durumlar? Sonuçta kokain 1880li yıllarda başta diş ağrısı ilacı olarak pek çok alanda kullanılan bir madde imiş. 

Keza marijuana da teee milattan önceki yıllarda Çin İmparatorluğu’nun vazgeçilmez ilaçlarından biri imiş. Günümüzde ise kah “günah keçisi” kah “pek çok hastalık için mükemmel bir tedavi yöntemi” olarak geçiyor adı. 

Günümüzde Çinliler başta olmak üzere bütün dünya “yeşil çay”ın ne kadar mucizevi bir bitki olduğunu konuşuyor ve bolca tüketmeye çalışıyoruz. “Yeşil çay”ın faydalarını saymakla bitiremeyen makaleler okuyor, listeler görüyoruz. Ancak yeşil çay hala legal!

Bunun dışında “papatya”nın da çayını içiyor, güneşin altında saçımıza sürüyor, etinden sütünden faydalanıyoruz. Çünkü papatya da legal!

Stres ve kaygıyı azaltmak, uyku düzenini sağlamak, iştah açmak için kullanılan melisa çayı Orta Çağ, hatta daha önceki dönemlere kadar giden bir geçmişe sahip. En eski kullanımının ise böcek ısırıklarına karşı olduğu biliniyor. Bana bir bitkiyi hatırlattı şu anda ismini hatırlayamadığım!

Ah peki lavanta? Ben 6 yaşındayken lavantaya alerjim çıktı. Annemin (o sırada İngiltere’de yaşıyorduk) gevur arkadaşlarından özenerek hazırladığı lavanta torbalarını çamaşırların arasından kaldırması gerekti. Çok üzülmüştüm, sırf benim yüzümden çamaşırların arasına o hazırladığı şirin lavanta torbalarını koyamayacağı, hatta onları atmak zorunda kalacağı için 🙁

Benim lavantaya karşı alerjim zamanla geçti, hatta bence benim lavantaya alerjim yoktu, sadece yeni tanıştığım bir şeydi. Tanışma faslı biraz ağır geçmiş olabilir ki cildimde kızarıklıklar meydana gelmişti. Ama uzatılacak veya abartılacak bir olay değildi bence. 

Papatyaya da alerjik olan insanlar olabilir, bu 3 bitki de yasaklansın bence! Yeşil çay, papatya ve tabiki de benim alerjik olduğum 😛 lavanta!!!

Nasıl yetiştirirler bu bitkileri? Tanrı sizin belanızı verecek dostum, tamam mı?!?

Hatta buradan “doğa ana”ya da seslenmek istiyorum! “Bak cınımmm bu bitkileri nasıl bünyende barındırıyorsun bilmiyorum! Ama buna bir son versen iyi olacak! Bundan sonra lütfen böyle güzel bitkileri bünyende barındırma! Biz iğrenç insanlarla aynı toprakta yaşamayı hak etmiyorlar!”