Bayanlar İçin Ofsayt Anlatımı: Ofsayt Nedir? Ne Değildir?

I’m playin’ football dudesss 😉

Sema Kavaslar (@semakavaslar) tarafından paylaşılan bir video ()

Genel olarak maç izlemeyi severim ancak bir “top kafa” değilim. Bilmem kaç sene lisanslı basketbol oynadım, e tabi başlardaki gazlarla NBA ligini az takip ettmedik. E bir de o dönemlere “12 Dev Adam” efsanesi denk gelince bir ara basketbol maçıyla yatıp, basketbol maçı ile kalkıyordum. Spor Yapmanın Faydaları

Futbol maçlarını izlemeye de bu aralar başlamıştım muhtemelen.  Babam, hem zamanı olmadığından hem de pek futbolla alakalı olmadığından evde tek maç izleyen kişiydim bir aralar (şu anda da çok farklı değil sanırım:)) Takım olarak Galatasaray’ı tutsam da bu sezon hiçbir maçını izlemeyip, Beşiktaş’ın sezonda oynadığı tüm maçları izlemiş olabilirim! Bunun nedeni şu anda Beşiktaş’ta oturuyor olmam değil, Beşiktaş’ın maçlarının daha zevkli geçiyor olması bu arada.

Bu sene içinde de top sürmeyi ve topa vurmayı öğrendim! Ve sanırım futbol oynamak inanılmaz keyifli! 🙂 İlkokuldaki çocukların oynarken sürekli tacizinden rahatsız olduğum için bıraktığım futbol hayatına geri döndüm 🙂 Yukarıdaki videoda slow-motion şekilde futbol cv’mi izleyebilirsiniz 😛 Halı saha maç yapıyorsanız beni de alın takıma!

Yeni keşfettiğim diktirgit.com, futbolla ilgilenmek isteyip ofsayt kısmında takılan bayanlara, en basit diliyle ofsaytın ne olduğunu, örnek ve görsellerle anlatmış! Bence işinize yarar!

Kesin top kafa bir erkeğin başının altından çıkan şu “erkekler futbol seven hatunlardan hoşlanır!” klişesini duymayan yoktur herhalde? ki bu arada doğru bir klişe! Sonuçta adam rahat rahat maçını izleyecek sevgilisiyle. Benim için de geçerli bir durum, bunu ben de isterim. Gerçi benim erkek arkadaşım da “fazlasıyla” top kafa ama bana zararı yok 🙂

“Ofsayt nedir?” anlayabilmenizi sağlayacak örnek;

Sizin en çok sevdiğiniz bir ayakkabı mağazasında mükemmel bir kampanya var. Ve bayıldığınız ayakkabı %70 indirime girmiş!!!

Sadece 1 çift kalmış ve kasanın hemen yanında duruyor… Ama o ayakkabıyı sadece siz istemiyorsunuz!

Hemen rakip bir bayan yanınızda. Ama durumu fark edip hızla ayakkabıya yöneliyorsunuz.

Fakat ödemeyi yapacak kredi kartınızın çantanızda olduğunu fark ediyorsunuz. Çanta mı? arkada bluzlara bakan arkadaşınızda kaldı.

Ama avantajı kaybetmemek için, arkadaşınıza devamlı seslenip el kol sallıyorsunuz ve cüzdanı istiyorsunuz.

Doğal olarak siz ve arkadaşınızın arasında rakip bayan olduğu için cüzdanı atamıyor.

Öyle bir durum ki rakip bayanın arkasında kalırsanız ayakkabılara uzak kalıyorsunuz. Ama rakibin arkasına geçemezseniz arkadaşınız kalabalıkta cüzdanı size atamıyor.

İşte bu noktada bir anlık bir hızla seri olmak gerekiyor. Rakibin arkasına geçip tempo kaybetmeden cüzdanı alıp seri şekilde rakip bayanın önüne geçmeniz gerekiyor.

Olayın Denklemi:

Ayakkabı = Kale

Rakip Bayan = Rakip Oyuncu

Arkadaşınız = Takım Arkadaşı

Cüzdan = Top

“İşte ofsayt bu: top sana oynandığında kaleye rakibinden yakın olamazsın”

belki görsel olarak görmek isterseniz grafiksel anlatım burada!

bayanlar_icin_ofsayt_nedir_ne_demek_yok_offside bayanlar_icin_ofsayt_nedir_ne_demek_var