Türk Dizilerinin 15 Klişesi

“Ben hiç dizi izlemem! Türk dizisi hiiiç izlemem!” Yalannnnn!

Sadece kendimden bahsetmiyorum, çevremdeki pek insandan da bahsediyorum! Herkes üzerine alınsın yani! Buyrunuz içinde efsane dizi “Bizimkiler” yok ama fena değil wikipedia‘da yer alan Türk dizileri listesi!

Ben bu klişeler hakkında 24 saat konuşabilecek olsam da (bu konuda bilge olduğumdan değil, ilgimi azıcık çeken her konu hakkında bu kadar konuşabildiğimden söylüyorum bunu!)

Topukluhaber ve Milliyet‘te yayınlanan Türk dizilerinin olmazsa olmaz klişeleri nelerdir?

15.Dram ve Ajitasyon

Halkımız dramlara da ajitasyona da bayılır. Verin gitsin melankoliyi. Sevgilisi ölen, babasız büyüyen, aldatma, aldatılma, dayak, ne ararsanız var Türk dizilerinde. Nabza göre şerbet vermek dediğimiz…

bir turk dizisi yazabilmeniz icin ihtiyaciniz olan 15 sey 13

14.Aşiret

Aşiretin biraz sert, biraz şefkatli yapısını sever halkımız. Benim deneyimlerime göre bir insan hem doğulu hem de zenginse genelde bir aşiretten geliyor 🙂 Ankara’da çokça arkadaşım vardı aşiretten gelen.

bir turk dizisi yazabilmeniz icin ihtiyaciniz olan 15 sey 01

13.Konaklar

Büyük aileleri bir arada barındıran konaklar da halkımızın sevdiği bir diğer toplumsal olgulardan biridir. Buna en büyük örnek muhtemelen Asmalı Konak’tır.

bir turk dizisi yazabilmeniz icin ihtiyaciniz olan 15 sey 05

12.Hastane Sahneleri

Aaaaa bak işte bu olmazsa olmaz! İlla ki bir hastane sahnesi olacak ki, o Türk dizisi izlensin. Artık doğum mudur, ölüm müdür her neyse o hastanede bir bölüm, bir sahne çekilecek. Doktorları da yakışıklı seçeceksiniz, tabi bir de güleryüzlü.

bir turk dizisi yazabilmeniz icin ihtiyaciniz olan 15 sey 12

11.Mahalle Kültürü

Son zamanlarda sitelerin yaygınlaşmasıyla ve apartman kültürünün iyiden iyiye yaygınlaşmasıyla kaybolup giden mahalle kültürü artık kendine dizilerde yer buluyor ve bu eski yaşantılara hasret olan Türk insanı içinde az biraz mahalle kültürü, yardımlaşma, dayanışma olan dizilere bakmadan edemiyor.

bir turk dizisi yazabilmeniz icin ihtiyaciniz olan 15 sey 08

10.Aldatma

En basitinden Aşk-ı Memnu’nun ve Yaprak Dökümü’nün nasıl da aşırı bir şekilde sevildiğini hatırlatarak bu başlığı biraz açalım. Evet, bu kadar sevilmelerinde iki ünlü yazarın eserlerinden uyarlanmış olmaları çok önemli ama yapmayın, asıl neden aldatmanın bu kadar yoğun işleniyor olması.

bir turk dizisi yazabilmeniz icin ihtiyaciniz olan 15 sey 04

Necla, kız kardeşini satıp Oğuz ile kaçmasaydı o dizi bu kadar izlenir miydi sanıyorsunuz? Ya da Ferhunde birlikte olduğu tüm adamları aldatmasa Yaprak Dökümü bunca yıl ekranda kalır mıydı? Peki ya Bihter? Peki ya utanmadan amcasına kazık atan Behlül?

bir turk dizisi yazabilmeniz icin ihtiyaciniz olan 15 sey 03

9.Zenginlik

Ama öyle böyle zenginlik değil. Bir ıslık çalacak yatları hizaya gelecek, bir ıslık çalacak Paris’e özel uçak kalkacak. Halkımız bunun gibi zenginlikten hoşlanıyor dizilerde. Tabi bir de bu zengin ailelerin evin içerisinde sanki düğüne gidermiş gibi giyinmesini ve süslenmesini de seviyor anladığım kadarıyla. Akıl erdiremese de seviyor, evet.

bir turk dizisi yazabilmeniz icin ihtiyaciniz olan 15 sey 06

8.Sağlam Arkadaşlıklar

Bu özellikle gençleri vurabileceğiniz bir konu ama yetişkinlerde de işe yarar. Birbirinin her işine koşan, birbirleri için hayatlarını tehlikeye atan ve birbiri olmadan plan yapmayan arkadaşlıklar özellikle gençlik dizilerinde olmazsa olmazdır. Bunun ilk örneklerinden “Friends” dizisi halen izlenilmektedir.

bir turk dizisi yazabilmeniz icin ihtiyaciniz olan 15 sey 02

7.Saf ve Masum Kız

Genelde kendisi esas kızımız olur ama yan rollerde de görebilirsiniz. Adeta pembe kalpler saça saça yürür. Arada ağzına vurulacak kadar iyi niyetli (mal) olur.

bir turk dizisi yazabilmeniz icin ihtiyaciniz olan 15 sey 10

6.Çok Kötü ve Hain Bir Kız

İşte bu asla esas kız olamaz. Çünkü diziler için seçilen bu kızlar öyle kötü olur ki kötülükten içlerinde iyiliğe yer kalmaz. Çok kötüdürler ve esas kızın karşısına çıkarlar, hep kuyu kazarlar.

bir turk dizisi yazabilmeniz icin ihtiyaciniz olan 15 sey 15

5.Zengin Fakir Çatışması

Zengin kız-fakir oğlan mı dersiniz, fakir kız-zengin oğlan mı dersiniz bilmem ama zengin fakir çatışması Türk dizilerinde hep olur. Zenginin tanımını yukarıda vermiştim değil mi? Ha, tamam…

bir turk dizisi yazabilmeniz icin ihtiyaciniz olan 15 sey 09

4.Her Şeyden Etkilenen Çocuk

Rüzgar esse etkilenen, psikolojisi bozulan çocuklar var bir de. Yazık ya. Ana babaları harap oldu bunlara bir şey olmasın derken.

bir turk dizisi yazabilmeniz icin ihtiyaciniz olan 15 sey 16

3.Gayri Meşru Çocuk

Halkımızın en büyük yanılgısı, en büyük ikilemi budur işte. Normalde olsa ayıplanacak, hatta kötü isimlerle itham olunacak bebekler ne yazık ki dizilerde çok popüler ve gerçek hayatın aksine oldukça sempatik bulunuyor. Gayri meşru çocuk olmayan pek Türk dizisi bilmiyorum.

bir turk dizisi yazabilmeniz icin ihtiyaciniz olan 15 sey 17

2.Ölüm

Biri hiç acımadan öldürülür Türk dizilerinde. Genelde hastanede veda edilir ona. Bazen hiç acımadan, çocuklar ya da korkanlar hesaba katılmadan morg sahneleri de gösterilir. Sonra o ölüler için mezar ziyaretleri de düzenlenir. Ya da ölen kişi hiç dizide görünmez ama yine de bir mezarı vardır ve ziyaret edilir. Bu, Türk dizilerinin olmazsa olmazıdır.

bir turk dizisi yazabilmeniz icin ihtiyaciniz olan 15 sey 14

1.Çatışma

Silahlı çatışma, dövüş vs. de halkımızın sevdiği dizi aktivitelerinden biri. Özellikle tontiş babaanneleri ekran başına bağlayan şeylerdir bunlar. “Hadi vur, vursana kızım!” diye oyuncularla kavga ederken bulabilirsiniz kendilerini.

bir turk dizisi yazabilmeniz icin ihtiyaciniz olan 15 sey 11

 

Kaynak: topukluhaber.com