Algı Yönetimi Nedir?

Algı yönetimi Amerikan ordusu tarafından ortaya konmuş bir tanım. “Algı yönetimi” için Amerika Savunma Departmanı’nın tanımı şu şekildedir;

İstihbarat sistemlerinin ve liderlerin resmi tahminleri, dış ilişkileri ve resmi eylemlerini etkilemenin yanında, toplumların duygularını, motivasyonlarını, etkilemek amacıyla yapılan yayınlar ya da seçilen bilgileri ve göstergeleri inkar etme eylemidir.

Algı, ‘bireyler tarafından hisleri sayesinde edindikleri bilgileri anlamak ve içinde bulundukları dünyaya düzen vermek için, seçme, organize etme ve yorumlama işlemidir’ biçiminde tanımlanmıştır. Algının elemanları: algılayan, algı hedefi ve durumu içerir. Algılayanı etkileyen faktörler ise:

Sema: Bilginin daha önceki tecrübelere bağlı olarak organizasyonu ve yorumlaması

Motivasyonel durum: Algı zamanında algılayanın: ihtiyaçları, değerleri ve arzuları

Ruh Hali: Algilyanin, algı zamanındaki duyguları

Hedefi etkileyen faktörler:

Anlaşılmazlık: Belirsizlik. Belirsizlik artıyorsa, algılayan için doğru algılama zorlaşır.

Sosyal Statü: Bir kişinin, bir toplum ya da organizasyondaki gerçek ya da algılanan pozisyonudur.

İzlenim Yönetimi: Başkalarının izlenimi ya da algılarını kontrol etme teşebbüsüdür. Hedefler, algılayanın onlardan fazla gücü olduğu durumlarda, etkilemek için etkileme taktikleri kullanırlar. Bazı izlenim yönetimi taktikleri, hedef algı ve algılayan arasındaki davranışsal esleşme, kendini destekleme, durumsal normlara uymak, diğerlerini takdir etmek ya da tutarlı olmaktır.

Wikipedia‘da “algı yönetimi” bu şekilde tanımlanmış.

Aslında her gün her saniye karşılaştığımız bir durum olduğundan aslında biz bu bilgileri terimsel olarak değil belki ama deneyimleyerek öğreniyoruz.

Gerçi herkeste aynı şekilde işlemiyor bence algı yönetimi. Sonuçta beynini hala kullanabilen insanlarda daha az etki yarattığını düşünüyorum. Zeka ve düşünebilmek önemli!

Mesela Türkçe yayın yapan fakat Kürtlerin açmış olduğu, bazı mecralarda PKK’nın kanalı olarak geçen “Med Nüçe” kanalına konuşan Duran Kalkan‘ın şu videosunu, bu versiyonuyla izlerseniz bazılarının bizi ne kadar mal olarak gördüğünü anlarsınız diye düşünüyorum.

Şöyle anlatayım; “PKK’nın Derin Troykası” olarak tanınan ve PKK/KCK Terör Örgütü Yürütme Konseyi Üyesi olan Duran Kalkan’ın Med Nüçe’de yayınlanan şu konuşmasını izleyince adama hak veriyorum ister istemez ama “Gerçek Vatansever” tarafından upload edilmiş bu versiyonu ile gülmekten altıma işiyorum! Ama altına işemeyerek ve hatta bu videoyu gaza gelerek hak verecek insanlar var ya! Algı yönetimi düşündüğümüz kadar zor değil! Hatta çok kolay işte!

Gerçek Vatansever” adlı youtube kullanıcısının postladığı videonun orijinal başlığı; 🙂

AKP, PKK’YA VATANI SATTI DİYENLER İZLESİN !

9 EYLÜL 2015 BU VİDEO BU KANALA AİTTİR