Galata’nın en keyifli & lezzetli mekanları

İstanbul’daki bir senem Galata’da geçti. İyisiyle & kötüsüyle.

Şöyle ki; aslında en merkezi yerlerden birindesin ama belli bir saatten sonra (hele ki bu alkol yasağından sonra) dışarıda sigara alabilecek yer bulamıyorsun. Eğer hafta sonu ise Asmalımescit’e kadar yürü bulursun da, hayat biraz erken bitiyor Galata’da, benim pek sevmediğim şeylerden. Benim sabahlarım zaten geç başlıyor, hareketlilik erken bitince ortada kalıyorum, vs vs…

O kadar geziyoruz madem paylaşalım. Bence Galata semtinin en iyi restaurantları listesi;

sema_kavaslar_galata_kulesi_istanbul_beyoglu_mekan

1 – GALATA KİVA HAN

GALATA KİVA HAN

GALATA KİVA HAN

Tek geçerim! Galata Kulesi’nin dibindeki bu şirin mekanın yemekleri Hatay Mutfağı ve diğer çeşitli Anadolu lezzetlerinden oluşuyor. Ben bayılıyorum Kiva Han’ın yemeklerine!
Personellerinin çok ilgili ve güler yüzlü olması da mekanın değerini daha da artırıyor. Hatay yemekleri şarapla çok güzel gidiyor ki mekanda çeşit çeşit şarap var.

Adres: Bereketzade Mh. Galata Kulesi Sk No:4, Galata, Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: +90 (212) 292 00 37

Website

 

2 – NAN ŞİŞHANE

NAN ŞİŞHANE

NAN ŞİŞHANE

Galata’nın dibinde Şişhane Metrosunun hemen karşısında bir mekan.

Nan Şişhane‘ye gittiğinizde kendinizi sanki başka bir boyuta girmiş gibi hissedebilirsiniz. Gayet normal, merak etmeyin, alışınca kopamıyorsunuz. İşletmecileri Mümin Ten‘in enerjisi resmen ortamlarına yansıyor, gitmişken biraz kapın siz de derim 😉

Menü İtalyan yemeklerinden oluşuyor, içecek olarak “Aperol Spritz” öneririm.

Adres: Evliya Çelebi Mah. Meşrutiyet Cad. 102a Şişhane/İstanbul

Telefon: +90 (212) 243 01 74

 

3 – GÜNEY RESTAURANT – GALATA

Galata Kulesi’nin dibinde bulunan bu mekan, zengin bir menüye ve güler yüzlü personellere sahip. Genelde Galata sakinlerinin ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan bu mekanda kalabalık saatlere denk gelirseniz oturunca yemek de yemek zorundasınız gibi bir durum oluşuyor. Tanıdık mekan olunca no problemo ama yerli turistseniz “bir bira içecektik biz!” diyemeyebilirsiniz! Ev yemekleri ve ızgaralar var. Eğer geç saatte gittiyseniz lezzetli ev yemeklerinin yerine orta lezzetli ızgara, salata, makarna çeşitlerine kalıyorsunuz.
Kişi başı ortalama fiyat 50 TL – 60 TL.

Adres: Kuledibi Şah Kapısı No:2/B, Galata, Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: +90 (212) 249 03 93

 

4 – FİRUZENDE RESTAURANT

Anemon Galata Otel’in terasında bulunan Firuzende Restaurant’tan siz Haliç manzarasını izlerken Galata Kulesi de sizi izliyor gibi hissedebilirsiniz. Mekanın atmosferi ve yemekleri süper! Açıkhava olduğundan sigara içenler için de ideal!

Adres: Anemon Galata Otel, Bereketzade Mahallesi, Büyükhendek Caddesi, Kuledibi, Galata, Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: +90 (212) 243 90 16

 

5 – NEVŞA – GALATA 

Neve Şalom Sinagogu ile Şahsuvar Bey Camii’nin arasında, tarihi dokusunu koruyan binanın içinde yer alan yeni Nevşa eski Falls in Galata, eski tuğla duvarları, ahşabın sıcak dokusu ve ferforje detaylı dekorasyonu ile dikkat çekiyor. Yemekler lezzetli ama konumu dolayısıyla alkol yok. O benim pek işime gelmiyor.

Adres: Büyük Hendek Cad. No:35 Galata, Beyoğlu / İstanbul

Telefon: +90 (212) 243 19 20

 

6 – GALATA TOWER RESTAURANT

Galata Kulesi’nin içinde bulunan restaurantta izleyeceğiniz manzaranın paha biçilmez olduğunu söylemeye gerek yok ama biraz bayık bir ortam var.

Adres: Galata Kulesi, Galata, Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: +90 (212) 293 81 80