Türkiye’deki Nükleer Santral Projeleri ve Japon Yönetmenden Türkçe Uyarı!

Bu aralar hepimiz Soma ile yatıyor Soma ile kalkıyoruz.

Bu felaketi henüz sindirememişken böyle bir yazı yayınlamak da canımı ayrı sıkıyor!

Fakat bu konuya da burnumu sokmadan duramam – duramadım da!

İlk duyduğumdan beri ben Türkiye’de nükleer santral istemeyenlerdenim!
Ülkem ilerlemesin diye mi? ehueheh Var böyle düşünen süper zekalar!

Peki nedir ülkemizdeki bu nükleer santrallerin yakın geçmişi? (Yoksa taa 1955’e Cenevre Konferansı’na kadar dönmek zorunda kalacağım! Çünkü Türkiye’de nükleer çalışmalar 1955 yılında nükleer teknolojiye sahip olmayan pek çok Avrupa ülkesiyle eş zamanlı olarak, “Atom enerjisinin barışçı amaçlarla kullanılması” için başlatılmış!)

* 2010-2020 arasında 5 bin megavatlık üç nükleer santral kurmayı amaçlayan “Nükleer Enerji Yasası”, 17 Ocak 2007‘de çıkarılmış.
Ancak dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, santrali kuracak şirketin yapısı, denetimi, söküm masrafı gibi alanlarda anayasaya aykırılıklar olduğu gerekçesiyle yasanın üç maddesini veto etmiş.

Siz de bir katkıda bulunun ve Greenpeace‘e destek verin; Buraya tıklayarak Greenpeace’in “Çevre Bakanı İdris Güllüce’den, çevreyi, insan sağlığını, gelecek nesilleri tehdit eden nükleer santral planına acilen dur demesini iste” isimli izim kampanyasına destek amaçlı facebook veya twitter hesabınızdan biriyle imzanızı bırakabilirsiniz! (Yapın bunu!!!)

Şu anda Türkiye’deki aktif santral projeleri ne durumda peki?

1- AKKUYU NÜKLEER SANTRAL PROJESİ

* 12 Mayıs 2010 tarihinde “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti Arasında Türkiye Cumhuriyeti’nde Akkuyu Sahası’nda Bir Nükleer Güç Santralinin Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliğine İlişkin Anlaşma” imzalandı.
Bu anlaşmaya istinaden Mersin Akkuyu Sahası’nda 4 adet reaktör kurulacaktır.

*13 Aralık 2010 tarihinde Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş. adı ile Proje Şirketi kuruluyor ve faaliyetlerine başlıyor – Bu Proje Şirketi % 100 Rus sermayeli ancak sakin olun Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına tabi bir anonim şirket imiş! 60 sene boyunca işletme bu şirkette.

2- SİNOP NÜKLEER SANTRAL PROJESİ

* 3 Mayıs 2013 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Japonya Hükümeti arasında Sinop’ta NGS tesisine ve işletimine dair anlaşma imzalandı.

* Başbakan Erdoğan, bu imzayı attıktan sonra bir basın mensubunun sorusuna “Şu andaki bütün arzumuz hızla bunu gerçekleştirebilmektir. Kazası olmayan bir yatırım yoktur. Uçaklara biniyoruz değil mi? Elimizde yüzde yüz garanti var mı? Buradaki hata payını minimize etmek ideal olanıdır.
Kaldı ki en ileri teknoloji Japonya bizim Sinop nükleer enerji santralinde, birlikte yapacağımız çalışmalarla bu yatırımda ortaya koyacaklardır. Biz birbirimize inanarak bu adımı atmış bulunuyoruz.”

şeklinde cevap verdi!

Tüylerim ürperdi 🙁

Şimdi bir de Japon yönetmen Kouki Tange‘ın Türkler’i uyarmak üzere Türkçe olarak hazırladığı bu videoyu izleyin duble ürperme yaşayın!


Bu arada Kouki Tange‘ın paralel örgütün adamı olması hatta çakma Japon olması da seçenekler arasında 😛 Benim hayal gücüm iktidarınki kadar geniş değil, aklıma bu seçenekler geldi ilk olarak!

Fukuşima’da yaşanan nükleer felaketi hatırlatan bu videoda Japon Başbakan’ın Türkiye’ye nükleer santral satmasından dolayı utanç duyduklarını belirten Tange, Türkiye’de kurulması planlanan nükleer santralin bir başka felaket olacağı konusunda Türkiye’yi uyarıyor.

Tam da Nükleer Santraller postunu yayınladığım günlerde Pink Floyd’un Pripyat’ı (Çernobil Nükleer Santrali çalışanları için kurulan bir şehir, patlama sonrası boşaltılmış) gösterdiği klibi yayınlaması MANİDAR oldu – işte o klip;

Pink Floyd – Marooned (Official Video)