HALK – POLİS – DEVLET ÜÇGENİ @ SOMA / MANİSA

Başımız sağolsun!
Sayısı şu anda net olmamakla beraber (23:30 – 14.05.2014) 300’e yakın kömür ocağı işçimizi Soma‘da kaybettik!

Soma Maden Ocakları Faciasının gerçekleşmesinin üzerinden 24 saatten fazla geçmiş olmasına rağmen kazılar devam ediyor pek çok cansız beden yeraltından çıkartılıyor.

Bu konudan daha fazla bahsetmek istemiyorum, haberleri zaten kalbim sıkışarak izler & dinler & okurken ben sizinle başka bir şey paylaşmak istiyorum!

Soma’ya giderek olayı yerinde görmek ve yardım etmek isteyen bir arkadaşın facebook postunu size aktarıyorum!
Değiştirmeden copy-paste yaptım!

By Çapbulucu Atilla
“Geç oldu biraz, ama somalı öfkeli kızgın kırgın kendi minik dünyaları polis ordusuyla boGuna uğramış. Kan vereceğiz diyoruz polis karşıdan karşıya geçirmiyor insanları. Zaten 3 km olan çarşının 1km sini yürütüyorsiE. En ufak homurtuda kasklar takılıyor 100 200 polis yer değiştieiyor. Somalı ne bilsin müdehale ne polis ne. Korkuyor teyzeler amcalar çocuklar. Polis şevket amcası yerine robocoplar çevikler gelmiş kapatmış yollarını. Bu tutum belki kendi öfkesini yarattı. Halk orada bizi yabancı gördü sordu doktor musunuz gazeteci mi haber var mı ? Haberi olan yok, geçmiş ölü mü sağ mı sorusuna acaba haber alır mı ? Yada kendisine bişey olur mu korkusu sarmış. Bir aceleyle cenazeler teslim ediliyor belediye mezarlığı yeni kazılmış yüzlerce mezarla dolu. Bir okadar da şehir dışına kaçırılan ölüler olduğunu düşünüyorum 10 ambulans giriyor somaya 5 ambulans cenaze aracı çıkıyor. Farklı illerin plakaları farklı illerin polis arabaları.somalı kadar polis var bu gece soma da. Haber almak isteyen ölülerini hesabını sormak isteyenleri ayırsın etten duvar olsun diye arada. Onlarda bilmiyorlar ne yapacaklarını mehmet amir bariyeri açsınlar desi diyince açıyorlar gözlerinde hüzünle karışık korku. Tüm soma kaynıyor polisler izliyor. Polisler bariyer çekiyor somalı köpürüyor, sadece ambulanslara yol açılsa yada bir açıklama yapılsa bu halka kendi çarşısında bir kez daha zulüm görmese olmaz mıydı? Olmaz demekki diktörler böyle istemiyor demekki. Ayağındaki botu sedye kirlenmesin diye çıkarmak isteyen işçi nerede, bin dolarlık takımı kirlenir belki diye işçisine sarılmayan enerji bakanı nerde. Samimiyetsiz ahlaksız ve utanmazsın AKP ne vicdanın var ne de yatacak yerin. Allah‘tan somalı sedyeyi kirletmek istemeyen işçi gibi saf ama dimdik hastanelere koşmuş vermiş kanını ele güne muhtaç etmemiş canlarını. Ama çok sıkkın canları böyle gidip bir çay içseniz bahçelerinde konuşmasanız hiç dinlersiniz tüm hikayeyi. Biz öyle yaptık kimsenin konuşmadığı polis anonslarına homurdandığı yerde göz göze geldiğimiz herkesle anlaştık.”

Ne yazık ki Somalılar da robocoplarla tanıştı 🙁
Hem de böylesine acılı bir haldelerken…

Gerçi Başbakanımız Erdoğan’ın söylediklerine bakarsak bizim “oooohhhhh yeaahhh baksanıza 1900lü yıllarda Avrupa’da kaç yüz kişi ölmüş, amaaann bu da sayı mı yaklaşık 300 henüz!” diyerek sevinmemiz gerekiyor sanırım! Bu arada Erdoğan’ın “Bunlar Olağan Şeyler” isimli yeni albümü çıkmış merak edenler buradan buyursun!

Ben de bu hükümet nasıl bu kadar saçma politikalar izliyor diye sürekli kendime soruyordum – ne politikası – politikaya ne gerek var – sal adamlarını halkın üzerine – kışkırtamadın mı halkı?
Polisin bir kaç kıza “şıllık” diye laf atsın, gelsin sonra da o kızın üzerine de senin üzerine de yürüsün! Ve hatta Başbakanlık müşavirlerin de halkını tekmelesin…

Bu posta yazılacak neler var da …