Ayağınıza Kadar Gelen Midye! Midyeci Gökhan – Şişli – İstanbul

Beni tanıyan herkes bilir ki midyeye ba-yı-lı-rım!!!

Oyster’a yani istiridyeye daha da bayılırım o ayrı ama Türkiye’de tam bir lüks statüsüne girdiğinden istiridye değil şu anda konumuz!

Türkiye’deki sokak yemeklerinin belki de en güzeli midyeden bahsediyorum! (yoksa hiiiç merak etmeyin Brüksel’den Londra’ya kadar yediğim istiridyeleri teker teker değerlendirecek ayılığı sergileyeceğim blogda – Veni Vidi kategorimin altında )

Her gün her saat, kafam dumanlıyken, alkollüyken, sabah kahvaltısını henüz yapmamışken (abarttım sanki biraz) her şekilde yiyebilirim midyeyi!
Hatta “50 artı eksi 5 kg ağırlığındaki bir Sema Kavaslar, kendi ağırlığının 10%’u kadar midye yiyebiliyor!” diye bir efsane var!

Babam hep kızardı bana sokaktan midye yediğim için, ne zaman bir deniz ürünleri bulunan restauranta gitsek hemen benim için midye dolma söylerdi! Ki ben o midyeleri hiç bir zaman beğenemedim. Restaurantlardaki o güya daha sağlıklı sayılan midyeler bana hiçbir zaman lezzetli gelmedi, sokaktakiler kadar!

İzmir’de birahane sahibi olan amcamın “O yediğin midyeler, kirli donların kaynatıldığı kazanların içinde kaynatılıyor biliyor musun?!?” diyerek beni vazgeçirmeye çalışmaları da boş çıktı! O da başarılı olamadı!

Hayır ete düşkün bir insan değilim, süt ve peynirsiz yapabileceğimi düşünsem zaten “vegan” bile olabilirdim! Ama Türkiye de vegan olunabilecek son ülkelerden biri! Hadi Amerika’da olsan gene soya sütü malzemeleri ile idare edersin, hatta oradaki en sağlıklı yaşam formu veganizm olabilir. Ama dur bakalım – Türkiye’de veganizm? Milyarder olup da aşçımı yanımda gezdirmedikten sonra zor! Geberirsin lan – hayatta kalamazsın 🙂

Ha bu arada midye de bizdeki ünlü “Denizden babam çıksa yerim!” lafına dayanarak yenmeye başlanmamış. İrlandalı denizci Patric Walton amcamız da az kalsın açlıktan ölüyormuş ki (1200lü yıllar -1235 diye geçiyor), deniz kuşlarını yakalayıp yemeye çalışırken, ağına takılan midyelerle idare etmek zorunda kalmış. RIP Patric Walton!!!

Peki nereden çıktı bu midye şimdi?
Ofiste açı açına gece saat 02:00’de biramı yudumlarken, yemeksepeti‘nden ne yesem diye bakınırken “Midyeci Gökhan” a rastladım!

Ayıptır söylemesi; Midyeci Gökhan’dan 60 adetlik paketten söyledim (60 Adet Midye Dolma (Küçük) + Kazandibi + 3 Adet Midye (Orta) + 3 Adet Limon | 29.70 TL)

Bunu söyledim ama bir yandan da “kazandibi midye ne kardeşim?” diye arama yapıyorum nette! Yok Allah’ım yok! (Midyelerimi getiren abiye sordum -Nedir bu kazandibi olayı diye! -Bildiğiniz kazanın dibindeki midyelermiş:))

Neyse “Midyeci Gökhan” hakkında arama yapıyorum belki çıkar diye… Derken Öyken Cesur isimli bir arkadaşın twitine denk geldim ve çok eğlendim (ama 30 TLlik midye de bişey değil yenir bea şekerim – ben şahsen afiyetle indirdim mideye)

Bu arada “Midyeci Gökhan Abi” de hemen twitter’dan cevaplamış 😉

“Midyeci Gökhan”ın facebook sayfasında yazdığına göre “Her çeşit tekel ürünü de var!” Yani sigaram bitti, alkol istiyorum, vs vs… diye arayabiliyorsunuz, ben siparişimi yemeksepetinden verdiğim için numaralarını görünce bir şansımı deneyerek sigara ihtiyacımı dile getirdim ve kurye çıkmış olmasına rağmen sigara mı da alıp getirmiş!

Bunun artı olmasının dışında midyeler de cidden iyiydi!
İlk kez denedim burayı, fakat midyeler hem belli temiz, hem de restaurantlardaki gibi kuş üzümlü falan değil bildiğiniz midye! Lezzetli! Sokaktakilere nazaran az baharatı var ama zaten sokaktakiler baharatsız olsa yenilmez! Tek sorunum 3 adet limon yetmedi bana!

Ama “Midyeci Gökhan” bundan sonraki favorilerimden!!!

Şişli ve yakınlarda oturanlar için bir de “Midyeci Gökhan” ın telefon numaralarını ararsanız beniz hatırlarsınız – AFİYET OLSUN! 🙂 +90 (212) 361 92 25 – +90 (544) 505 65 04

midyeci_gokhan_istanbul_places_yemek_sepeti_sisli_orko_retrowallz_sema_kavaslar (2)

sema_kavaslar on Make A Gif

make animated gifs like this at MakeAGif