ANNELER GÜNÜ 2014 – 11 MAYIS PAZAR

Bu sene Anneler Günü 11 Mayıs’a denk geliyor.
İşte şu ilkokuldan beri öğrendiğimiz her yıl Mayıs ayının 2. pazarı olayı!
Neden belli bir gün değil de 2. pazar hep merak etmişimdir, hala da merak ediyorum.

Yani Anneler Gününün hikayesini bizim istanbulPlaces’ın blog bölümünde yazdım, ama gene de şu 2. pazar mantığını anlamadım & anlamıyorum! Neyse salın, ne zamansa ne zaman! Hayatta olsunlar, olmasınlar onlar bir tane. Aman ha çocuklar analarınızın kıymetini bilin bıdı bıdı diye yazmayacağım tabi ki de burada… Ha anam Sn Gülten Kavaslar‘a buradan sevgilerimi & kokulu öpücüklerimi yollarım o ayrı ! 😉

Benim için doğum günleri daha önemli! sanki hatırlarım ya herkesinkini! of büyük dert, Allah’tan teknoloji var – hatırlatıcım!

Anneler Günü bana göre ticari kaygı taşıyan günlerden birisi. Herkes satışları artırmak için, müşteri toplamak için, bu özel günü boş geçirmemek için uğraşıp durur. Bütün reklam ajansları veya sosyal medyacılar yeni & güzel & etkileyici / sloganlar ve fikirler arayıp durur. Birçoğu da çöpe gider!

Ben mesela başladım Anneler Günü için İstanbul seçeneklerini yazmaya – (brunchlardan), sancılı geçen bir süreçti ama ellerime sağlık bitirdim. İstanbul’daysanız ve annenizle bir bruncha gidelim derseniz buyrun buradan göz atın, Anneler Günü için güzel seçenekler var.

Ben asıl reklam ajanslarındaki arkadaşlara üzülüyorum ( eski bir jr metin yazarı olarak söylüyorum ), canlarından bezmişlerdir anneler günü reklamı üreteceğiz de, sonra da müşteriye beğendireceğiz diye! E reklam sektörünün Türkiye’de geldiği nokta apaçık, türküler, şarkılar, halaylar ama en önemlisi Türküler! Hem de en ağlamaklılarından, böyle kalbinizi cızzz ettiren cinsinden! Çünkü “sex sells” ama özellikle Türkiye’de “duygu sömürüsü de sells baby!”

Anneler Günü araştırmam sırasında ise “Youth Republic“in geçen sene çekmiş olduğu “Anneler Günü Filmi”ne denk geldim! İçinde duygu sömürüsü barındırmayan, oldukça gerçekçi ve eğlenceli bir kısa yapım olmuş bence! Ellerine sağlık, bu sektördeki pek çok kişinin yaşadığı şeyi de özetlemişler.