Chatterbox: Gökçen Kavaslar Part I

Eskişehir’e Gelenleri Neler Bekliyor?

Kendileri benim kardeşim, Gökçen Kavaslar! OGÜ’de İstatistik okuyor senelerdir!
Neyse madem senelerdir Eskişehir’de, bir işe yarasın! Bana Eskişehir’i anlat “Muhtar Gökçen” dedim! O da sağolsun kırmadı beni!

UP

UP

Gökçen’in Eskişehir özeti şu;

Öncelikle şehirde kentleşme tek bir yerde gerçekleştiği için gelenlerin bu konuda yorulmayacağını temin ederim 🙂 Eğer Eskişehir’de yaşayan bir arkadaşınızın yanına geldiyseniz yorulmayacağınızı temin edemem:) Fakat yorulmanızı tercih ederim. Tadını çıkartmaya bakın…
(Sanırım bu yorumu yaparken kafası iyiydi… Neyse bu anlaşılmaz yorumdan sonra asıl somut mekan önerilerine geçelim!)

222

222

– Eskişehir’de yemek yiyebileceğimiz yerler nereler?
Sadece yemek olarak düşünürsek Acıktım Cafe, Passage, Bool Köfte, Dünya Köfte, Kırçiçeği, Pino rahatlıkla yemek yiyebileceğiniz yerler.

Fakat yemeğin yanında alkol düşünenler veya uzun süreli oturmak isteyenlere tavsiyem Bezgin,Up’n Down, Social, Diesel, Big Yellow Taxi Benzin,Hangover, Varuna Gezgin, Varuna Memphis, Varuna Los Amigos, herhangi birini tercih edebilirler. Saydığım yerler benimde sık sık gittiğim ve sevdiğim mekanlar.

Tabi ki diğer mekanları es geçmek çok doğru olmaz fakat Eskişehir’de de, dünyanın her yerinde de insanların kendilerini daha rahat hissettiği mekanlar vardır ya, bunlar onlardan…

Leman

Leman

– “Eskişehir’e geldiysen görmeden gitme” diyebileceğin yerler nereler?

Sazova Parkımız var, içinde açılmasını beklediğimiz bir şatomuz var yeşillik. Eskişehir’de insanların sakinliği bulabilecekleri nadir yerlerden birisi.

KentPark, yapay denizimizin bulunduğu çeşitli aktivitelerin yapıldığı (tay yürüyüşleri vb.) yine yeşilliklerle donatılmış gezilecek yerlerin başında geliyor.

Odun Pazarı, eski evlerin restore edildiği gelenleri Eskişehir’in eski günlerine yolculuğa çıkartacak bölgesi. Bu bölgede cam sanatları müzesi, lüle taşı müzesi ve geçici süreliğine açılmış Yılmaz Büyükerşen’in bal mumu müzesi bulunmaktadır.

Adalar, Porsuk Çayı’nın geçtiği küçük tekne turlarının yapıldığı çeşitli cafelerin bulunduğu her yıl daha da güzelleştirilen araç girişine kapalı, Eskişehir’in en eski yerleşim yerlerindendir.

Şelale Park, Odunpazarının üst kısımlarında Eskişehir’i ayaklarının altında görebilecekleri şelalesinin sesiyle manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz.

Tülomsaş Müzesi’ndeki ilk Türk otomobili “Devrim“i görebilirsiniz (Devrim, Türkiye’nin kendi öz sermayesiyle yapılmış otomobildir).
***Dipnot; 1894 Yılında temelleri atılan bugünkü adıyla TÜLOMSAŞ fabrikasında; 1961 yılında Cemal GÜRSEL’İN talimatıyla Türk Mühendislerin çabaları ile yapılan ilk Türk arabası Devrimi görebilirsiniz.

-Gece eğlenmek için gidilecek yerler hakkında ne düşünüyorsunuz?
Gece mekana gitmeden önce barlar sokağına uğrayıp orada oturduktan sonra gitmelerini öneririm.

Publone

Publone

Dedi…
Ben de gittim, gördüm, gezdim, vs vs fakat Gökçen’i bir daha ki yazımda biraz daha baydırarak Eskişehir gece mekanları için görüşlerini alacağım!

Bezgin

Bezgin